آیا از خواص زعفران برای اسپرم آگاهی دارید؟

بازدید: 80 بازدید

تاثیر زعفران بر اسپرم

آیا از خواص زعفران برای اسپرم مردان آگاهی دارید؟

تولید مثل یکی از ویژگی‌های فطری همه موجودات زنده است و همه موجودات دوست دارند از طریق تولید مثل بقاء نسل خود را در جهان تضمین کنند. در این میان بعضی از افراد توانایی باروری خود را به دلایل متعدد جسمی و روانی از دست می‌دهند و به کمک‌های پزشکی و روان‌شناختی نیاز پیدا می‌کنند. روش‌های پزشکی زیادی برای درمان این مشکل طراحی‌ شده است. انجام جراحی و یا مصرف دارو راهکارهای پزشکی است که به منظور مشکلات باروری انجام می شود. اما به دلیل عوارض جانبی داروهای شیمیایی بعضی افراد تمایل دارند از داروهای گیاهی استفاده کنند. یکی از  خواص زعفران برای اسپرم درمان ناباروری جنسی است. اما باید توجه داشت عملکرد جنسی افراد در کیفیت اسپرم ها که نقش اساسی در باروری افراد دارد نیز یکی از عوامل مهم به شمار می آید.

معرفی کلی گیاه زعفران

نام علمی زعفران corcus sativus و نام قدیمی آن زرپران است که در شرایط خوب و ایده آل قابلیت رشد تا 30 سانتی‌متر را داراست. زعفران با گل زنبق و گل ببری در خانواده زنبقیان جای می‌گیرد و یکی از ارزشمندترین و مفیدترین ادویه‌های جهان است که به آن طلای سرخ نیز گفته می‌شود. زعفران دارای یک ساقه و 6 گلبرگ بنفش‌رنگ و 3 رشته کلاله قرمزرنگ هست. قسمتی که بیشتر خاصیت درمانی و مصرفی دارد کلاله قرمز رنگ موجود در گل آن هست. کلاله زعفران حاوی چربی و املاح معدنی موردنیاز بدن است و از این طریق اثرات مفید خود را بروز می‌دهد.

عطر و بوی زعفران به علت وجود سافرانال، طعم زعفران مربوط به تلخی پیکروکروسین و رنگین بودن زعفران مربوط به ماده به نام کروسین هست. همه این مواد برای بدن خواص زیادی دارند. گیاه زعفران از قدیم در درمان نفخ شکم، اختلالات مرتبط با اسید معده، سرفه، اختلالات خواب، اختلالات قاعدگی، تب سرخ و اختلالات قلبی-عروقی مورداستفاده قرارگرفته است. کروسین موجود در زعفران خاصیت درمانی بسیار بالایی دارد تا جایی که داروهای بسیاری بر پایه کروسین زعفران تولید شده است. قرص کروسینا یکی از داروهای پرکاربرد است که از این ماده جادویی ساخته شده است.

اختلال ناباروری جنسی

ناباروری امروزه به یکی از مشکلات شایع زوج‌ها تبدیل‌شده است و به همین دلیل تحقیقات و مطالعات آزمایشگاهی برای درمان این اختلال انجام شده است. ناباروری می‌تواند به دلایل مختلفی مثل مشکلات ایمنی بدن، سن، تغذیه، اختلالات غدد درون‌ریز، عدم رشد بیضه‌ها، آب‌وهوا، میزان کیفیت اسپرم  و اختلالات کژکاری جنسی ایجاد شود.

در حال حاضر بیش از 150 میلیون مرد در سراسر جهان از ناباروری رنج می‌برند و به همین دلیل از داروها و درمان های متنوعی برای درمان ناباروری  استفاده می‌کنند. در این میان زعفران به‌عنوان یک چاشنی غذایی و طعم‌دهنده می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای درمان این مشکل به کار گرفته شود.

خواص زعفران برای اسپرم مردان

ناباروری جنسی در بعضی از مواقع به دلیل ناقص بودن اسپرم‌های مردان اتفاق می‌افتد. اجزای مهم اسپرم مردان سر و دم آن است. اگر در ساختار اسپرم مشکلی وجود نداشته باشد، احتمال باروری را بالا می‌برند و در صورتی‌که اسپرم ناقص باشد احتمال باروری کاهش می یابد. در زیر ملاک‌های سلامت اسپرم و تأثیر زعفران بر آن را بررسی خواهیم کرد.

تقویت اسپرم و تخمک

1. تأثیر زعفران بر حرکت اسپرم

هر چه اسپرم‌ها مسیر دهانه رحم تا رسیدن به تخمک و مراحل لقاح و شکل گیری جنین را سریع‌تر طی کنند احتمال زنده ماندن آن‌ها و درنهایت احتمال باروری بالاتر می‌رود. متخصصان حرکت اسپرم‌ها را به چهار دسته تقسیم‌بندی کرده‌اند.

الف) حرکت سریع و جلو رونده
ب) حرکت آرام و درجا
ج) حرکت جلو رونده
د) بدون حرکت
اسپرم‌های نوع الف بهترین کارکرد را دارند.

در درمان سنتی زعفران دم‌کرده را برای این مقصود استفاده می‌کردند. زعفران دم‌کرده از خشکی پوست بیضه‌ها جلوگیری می‌کند و باعث حرکت سریع‌تر اسپرم می‌شود. اما در درمان‌های جدیدتر از عصاره اتانولی زعفران استفاده می‌شود. زعفران محلول در اتانول باعث تحرک بیشتر اسپرم‌ها می‌شود و این امکان را از طریق حذف رادیکال‌های آزاد که مانع رشد کامل اسپرم می‌شود انجام می‌دهد.

واریــکوسل یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مرتبط با ناباروری هست. این بیماری معمولاً به دلیل اختلال در جریان خون در کیسه بیضه ایجاد می‌شود. به این صورت که رگ‌های درون کیسه بیضه انتقال جریان خون را به‌خوبی انجام نمی‌دهند. این بیماری درنهایت منجر به کاهش تعداد اسپرم‌ها و کیفیت اسپرم‌ها می‌گردد و در مواردی منجر به ناباروری در افراد می‌شود.

زعفران برای باروری

2. تأثیر زعفران بر کیفیت اسپرم

متخصصان اورولوژی معتقدند که زعفران تعداد اسپرم‌ها را افزایش نمی‌دهد. بلکه باعث افزایش کیفیت اسپرم‌ها می‌گردد. در این مورد هم باید به نقش عصاره اتانولی زعفران بر کاهش رادیکال‌های آزاد اشاره کرد. در ضمن باید اضافه کرد که کاهش استرس و تنش اکسیداتیو باعث بالا رفتن تعداد و طول عمر سلول‌های تولیدکننده اسپرم و همچنین خود اسپرم‌ها می‌شود. هنگامی‌که بدن انسان به‌صورت کافی از آنتی اکسید‌ها برخوردار نباشد، سلول‌های جنسی خیلی زودتر از بین می‌روند و مرگ سلول‌های جنسی موجب ایجاد انواع اختلالات جنسی می‌شود.

3. تأثیر زعفران بر جلوگیری از آسیب کروموزوم‌ها

زعفران یک آنتی اکسیدان قوی به‌حساب می‌آید و به همین دلیل باعث حذف رادیکال‌های آزاد و همچنین جهش‌های ژنتیکی در سطح کروموزوم و DNA می‌گردد. زعفران این عمل را از طریق جلوگیری از التهابات سلول‌های مغزی و همچنین از طریق بهبود اندام‌های بدن انجام می‌دهد.

4. خواص زعفران برای اسپرم مردان | تأثیر زعفران بر رفع اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نوعی از ناکارآمدی جنسی است که در آن مرد قادر نیست آلت جنسی خود را به حالت نعوظ دربیاورد و یا نمی‌تواند در طول عمل جنسی نعوظ خود را حفظ کند. این عارضه می‌تواند به دلایل مختلف جسمی از قبیل دیابت، فشارخون، بیماری MS، بیماری پارکینسون، اختلالات غدد درون‌ریز و… اتفاق بیافتد. درهرصورت دلیل بروز این مشکل کمبود خون‌رسانی مناسب به آلت جنسی است و در صورتی که گردش خون در آلت جنسی از کار بیافتد، هورمون‌های جنسی نیز توانایی اثرگذاری خود را از دست می‌دهند و عملکرد جنسی طبیعی مختل می‌گردد.

زعفران از طریق کمک به بهبود جریان خون باعث تأثیر مثبت بر میزان جریان خون در اندام‌های تناسلی می‌گردد و از این طریق در درمان نعوظ مؤثر است. تحقیقات نشان داده که مصرف زعفران باعث افزایش تعداد دفعات نعوظ، کاهش زمان نهفتگی برانگیختگی جنسی و همچنین افزایش طول زمان رابطه جنسی می‌گردد.

در تحقیق دیگری استفاده مقدار 100 میلی‌گرم از زعفران به مدت 10روز باعث بزرگ‌تر شدن قسمت‌های پایه و نوک آلت جنسی مردانه گردید که نشان از بهبود جریان خون در این نواحی دارد. افزایش جریان خون نیز به‌ نوبه خود باعث افزایش ترشح هورمون‌های جنسی و درنهایت رفع اختلال نعوظ می‌گردد.

5. تأثیر زعفران بر افزایش ترشح هورمون‌های جنسی

مصرف زعفران باعث افزایش ترشح هورمون‌های جنسی هم در مردان و هم در زنان می‌شود. مصرف زعفران و مشتقات آن باعث افزایش ترشح هورمون آزادکننده گونادوتروپین از هیپوفیز پیشین می‌شود و درنهایت موجب می‌شود تا سطح تستوسترون در مغز و اندام‌های جنسی افزایش یابد و به این شیوه باعث افزایش میل جنسی در مردان می‌شود.

مصرف زعفران در زنان نیز مکانیسم مشابهی را شروع می‌کند. به این معنا که ترشح هورمون آزادکننده گونادوتروپین باعث افزایش ترشح هورمون FSH و LH می‌شود و همین امر باعث افزایش تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون می‌شود. این هورمون باعث افزایش میل جنسی زنان می‌شود. پس با توجه به یافته‌های کنونی باید بگوییم که زعفران هم در مردان و هم در زنان باعث افزایش میلی جنسی می‌گردد.

6. خواص زعفران برای اسپرم مردان | تأثیر زعفران بر تقویت روابط زوجین

اختلال در عملکرد جنسی زوجین موجب تضعیف روابط درون خانواده‌ها می‌شود. یکی از فاکتورهای مهم یک رابــطه زناشویی خوب و مناسب ارضای نیاز جنسی هر دو طرف است. رابطه جنسی باعث صمیمت و تعهد بیشتر زوجین نسبت به یکدیگر می‌شود و باعث افزایش کیفیت زندگی می‌گردد. مصرف زعفران باعث افزایش میل جنسی در مردان و زنان می‌شود. این موضوع منجر به برقراری رابطه جنسی شده و صمیمیت زناشویی بین زوجین را افزایش می دهد.

7. تأثیر زعفران بر کاهش میل جنسی ناشی از داروهای ضدافسردگی

افسردگی یکی از بیماری‌های روانی-عصبی شایع در جهان است. این بیماری معمولاً به‌وسیله داروهای ضدافسردگی تا حدودی بهبود پیدا می‌کند. یکی از عوارض داروهای ضدافسردگی کاهش میل جنسی است. تحقیقات نشان داده که مصرف زعفران باعث می‌شود تا میل جنسی افرادی که در اثر مصرف داروهای ضدافسردگی دچار اختلال جنسی شده بودند افزایش پیدا کند.

8. تأثیر زعفران بر افزایش گردش خون در اندام جنسی

افزایش گردش خون در اندام جنسی موجب تقویت میل جنسی می‌شود. درواقع یکی از دلایل نـاباروری اختلالات جنسی و عدم گردش خون مناسب در اندام جنسی است. مصرف زعفران باعث می‌شود تا سرعت گردش خون در اندام‌های مختلف بهبود پیدا کند و همچنین میزان خون‌رسانی به اندام‌های جنسی نیز بیشتر می‌گردد. مصرف زعفران از طریق گرم کردن اندام‌های بدن موجب بهبود خون‌رسانی می‌گردد.

زعفران و اسپرم

مقایسه تأثیر زعفران با وایاگرا

همان‌گونه که گفته شد اختلال در عملکرد جنسی اختلالی فراگیر در سطح جهان به شمار می‌رود. یکی از داروهای مورد استفاده در این خصوص داروی سیلدنافیل(ویاگرا) است. قــرص ویاگرا با افزایش تولید اسید نیتریک توانایی جنسی مردان را افزایش می‌دهد. اکسید نیتریک به سلول‌های هیپوتالاموس که برای رفتار جنسی مهم هستند کمک می‌کند و جریان خون را به آلت جنسی مردان افزایش می‌دهند.

داروی ویاگرا در درمان اختلالات جنسی کاربرد زیادی دارد. ولی نقطه‌ ضعف آن این است که امکان دارد در بیماران قلبی منجر به مرگ ناگهانی و کوری شود. اما مصرف زعفران عارضه جسمانی برای افراد ندارد و در تحقیقات نیز مشخص شده است که کارایی آن با ویاگرا مشابه است. کپسول گیاهی tenetex-royal طبق مطالعات انجام‌ شده دارای تأثیر مشابه با داروی سیلدنافیل (ویاگرا) است.

خواص زعفران برای اسپرم مردان | بهترین شیوه مصرف زعفران

برای اینکه زعفران بتواند بهترین بازدهی را برای بدن داشته باشد بهتر است تا به‌صورت دم‌کرده آن را مصرف کرد. به‌طورکلی تحقیقات فواید بیشتر آن را در صورت استفاده به‌عنوان محلول در آب، شربت یا دم‌نوش تائید کرده است.

تعیین مقدار مناسب اثرگذاری زعفران

برای اینکه یک دارو تأثیر خود را به‌خوبی نشان دهد نیاز است که در دوز مناسب استفاده شود. اگر یک دارو در دوز کم مورداستفاده قرار گیرد کارایی نخواهد داشت و اگر در دوز یا مقدار زیاد مورد استفاده قرار گیرد موجب ایجاد حالتی شبیه مسمومیت در افراد می‌شود.
طبق تحقیقات انجام‌شده در زمینهٔ میزان مناسب زعفران برای مصرف روزانه برای درمان اختلالات جنسی و ناباروری جنسی 100 میلی‌گرم در روز عنوان شده است. به‌ عنوان‌ مثال در یک تحقیق به یک گروه میزان 25 میلی‌گرم، به گروه دوم 50 میلی‌گرم و درنهایت به گروه سوم 100 میلی‌گرم به‌ صورت روزانه زعفران داده شد. در پایان تحقیق میان گروه اول و دوم با افراد عادی در زمینهٔ میزان میل جنسی تفاوتی مشاهده نشد. فقط افرادی که 100 میلی‌گرم به‌صورت روزانه این ماده را مصرف کردند میزان میل جنسی در آن‌ها افزایش پیداکرده بود.
موضوع دیگر، تعیین مدت‌زمان مصرف برای اثرگذاری یک دارو است. بعضی از داروها به‌صورت سریع عمل می‌کنند و نهایتاً تا یک ساعت بعد از مصرف اثرگذاری خود را نشان می‌دهند. بعضی از داروها به‌صورت بلندمدت عمل می‌کنند و تأثیر آن‌ها چند روز یا چند هفته بعد در بدن قابل‌ مشاهده است.

مقدار مناسب اثرگذاری زعفران
داروهایی که سرعت عمل آن‌ها بالا است معمولاً اثر خود را بر روی سلول‌های مغزی به‌جای می‌گذارند. ولی داروهایی که سرعت عمل آن‌ها آهسته است از طریق هورمون‌ها وارد بافت‌های بدن می‌شوند و برای اینکه هورمون‌ها بتوانند به نهایت کارکرد خود برسند گاهی اوقات حتی به یک ماه زمان نیاز دارند.

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد مصرف زعفران باعث تحریک غده هیپوفیز می‌شود. به همین دلیل سرعت عمل تأثیرگذاری آن آهسته‌تر از سلول‌های مغزی است. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که مصرف زعفران اسیدهای چرب موجود در غشای سلول‌های اسپرم را نیز افزایش می‌دهد. چربی‌ها نیز باعث افزایش عملکرد و میل جنسی و بهبود کمبود میل جنسی مردان می‌شوند اما سرعت تأثیر آن‌ها حتی از هورمون‌ها نیز کندتر است.
با همه این توضیحات در نهایت باید بگوییم که طبق تحقیقات، میانگین زمان اثرگذاری زعفران بر میزان میل جنسی و افزایش کیفیت و غلظت اسپرم‌ها 20 روز است. البته بسته به کیفیت و غلظت اسپرم هر فرد مدت زمان مصرف متغیر خواهد بود. با توجه به اینکه غلظت اسپرم چقدر باید باشد، کیفیت غلظت اسپرم هر شخص تعیین کننده مدت زمان مصرف خواهد بود. هر چقدر مدت‌ زمان مصرف روزانه زعفران بیشتر باشد مسلماً اثر گذاری آن بر سیستم هورمونی و میزان نوروپپتیدها بیشتر خواهد شد و بالطبع تأثیر آن بر عملکرد جنسی نیز افزایش خواهد یافت.

خواص زعفران برای اسپرم مردان | سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا در حد امکان خواص درمانی زعفران برای اسپرم مردان و همچنین بهبود عملکرد جنسی را بررسی کنیم. اما باید دقت داشته باشید که اختلال در عملکرد جنسی تنها به دلیل کمبود جریان مناسب خون‌رسانی یا دلایلی از این‌ دست نیست. احتمال اینکه مشکل در عملکرد جنسی به دلایل دیگری رخ‌ داده باشد وجود دارد. پس اگر مصرف مقدار منظم و مشخص زعفران در بهبود عملکرد جنسی تأثیری نداشت بهتر است از متخصصان حوزه سلامت یعنی روان‌پزشکان و روان شناسان در این رابطه کمک بگیرید. در بعضی از مواقع اختلالات روانی بر فعالیت جنسی افراد تاثیر گذاشته و موجب دلزدگی زناشویی نیز می شود.

دسته‌بندی سلامت جنسی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط در واتس اپ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت