سوزش ادرار بعد از رابطه جنسی ؛ علل + روش های درمان

بازدید: 113 بازدید

سوزش ادرار

علت سوزش ادرار بعد از رابطه زناشویی چیست؟درک این که در طول رابطه جنسی یا بعد از آن چه احساسی طبیعی است و چه چیز غیر معمول است، می تواند چالش برانگیز باشد. رابطه جنسی یک تجربه بسیار خصوصی است و برای هر فردی متفاوت است. به طور کلی هیچ دلیلی برای احساس ناراحتی شدید و احساس سوزش پس از رابطه جنسی وجود ندارد. همان طور که می توانید حدس بزنید سلامت مثانه شما می تواند به طور مستقیم بر زندگی جنسیتان تأثیر بگذارد. در این مقاله به ارتباط بین ادرار و رابطه جنسی و دلایل سوزش ادرار پس از رابطه جنسی می پردازیم.

ارتباط بین عفونت های مجاری ادراری و رابطه جنسی

سیستم ادراری شما به بدنتان در جذب مواد مغذی و تولید مواد زاید کمک می کند اما از عفونت در امان نیست. وقتی عفونت در سیستم ادراری شما موضعی باشد، عفونت مجاری ادراری (UTI) نامیده می شود. میکروب های ریز از طریق مجرای ادراری و داخل مثانه حرکت می کنند و باعث ایجاد عفونت در دستگاه ادراری تحتانی می شوند. UTI ها به راحتی قابل درمان هستند اما می توانند به مجاری ادراری فوقانی شما سرایت کرده و مشکلات بی شماری ایجاد کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که تشخیص صحیح را از متخصص اورولوژی یا پزشک دریافت کنید. موارد زیادی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به UTI را افزایش دهد. یکی از آن ها رابطه جنسی است.

علائم ادرار دردناک چیست؟

علائم ادرار دردناک در مردان و زنان متفاوت است اما هر دو جنس به طور کلی آن را به عنوان احساس سوزش یا خارش تجربه می کنند. درد می تواند در شروع ادرار یا بعد از ادرار باشد.
درد در شروع ادرار اغلب علامت عفونت مجاری ادراری است. درد بعد از ادرار می تواند نشان دهنده مشکل مثانه یا پروستات باشد. برای بسیاری از بیماران مرد، درد می تواند در اندام تناسلی مردان قبل و بعد از ادرار نیز ادامه یابد.
علائم برای بیماران زن می تواند داخلی یا خارجی باشد. درد در قسمت خارجی ناحیه واژن ممکن است ناشی از التهاب این پوست حساس باشد. یک درد داخلی می تواند نشانه عفونت مجاری ادراری باشد.

علل سوزش ادرار پس از رابطه زناشویی

مجاری ادراری در زنان به دلیل نزدیکی و دسترسی آن به ناحیه واژن به شدت درمعرض آلودگی است و این موجب جذب باکتری ها و بیماری هایی می شود که نتیجتا موجب سوزش ادرار خواهد شد. در مورد عفونت و سوزش ادرار در مردان نیز عللی آورده شده است.

1-علت سوزش ادرار بعد از رابطه زناشویی | باکتری ها

یکی از دلایل سوزش ادرار پس از رابطه جنسی عفونت ادراری است. عفونت ادراری به دلیل شایع بودن می تواند برای هر فردی در هر سنی حتی نوزادان اتفاق بیفتد. شایع ترین قربانیان عفونت ادراری کودکان و  زنان هستند. آن ها حدود 10 برابر بیشتر از مردان به UTI2 مبتلا می شوند و نزدیک به 60٪ زنان در طول زندگی خود یک یا چند UTI را تجربه می کنند.
یکی از دلایل این امر  تفاوت های آناتومیکی طول مجرای ادرار بین مردان و زنان است. زنان دارای مجرای ادرار به طور قابل توجهی کوتاه تر از مردان هستند. این موضوع دسترسی باکتری ها به مثانه را آسان تر می کند. مجرای ادراری در زنان بسیار بیشتر از مردان در مقعد قرار دارد و این باعث می شود که باکتری ها در مکان نامناسب جمع شوند. با توجه به آنچه گفته شد عامل اصلی عفونت های دستگاه ادراری باکتری ها هستند.
عفونت های ادراری زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها وارد مجاری ادراری شما شوند که می تواند به دلیل رعایت نکردن بهداشت در حین رابطه ی جنسی به عنوان مثال استفاده از آب دهان به جای ژل های روان کننده مانند ژل لوبریکانت، برخی روش های پیشگیری از بارداری و افزایش فعالیت جنسی رخ دهد.

2-علت سوزش ادرار بعد از رابطه زناشویی | رابطه مقعدی

دلایل تکثیر جنسی UTI به این دلیل است که رابطه مقعدی باعث تماس مجرای ادراری زن با باکتری های دستگاه تناسلی مرد و مقعد خود می شود. پس از برقراری تماس، باکتری ها به آسانی وارد سیستم ادراری شده و باعث عفونت می شوند. این یکی از دلایلی است که زنان بیشتر از مردان UTI را تجربه می کنند.
در حقیقت نزدیک به 80 درصد از زنان قبل از یائسگی مبتلا به UTI در 24 ساعت گذشته رابطه جنسی داشته اند. این بدان معنا است که هر زمان که فعالیت جنسی مقعدی ناایمن انجام می دهید در معرض ابتلا به عفونت ادراری قرار دارید.

3-علت سوزش ادرار بعد از رابطه زناشویی | SUI در مردان

اگر شما که در حال خواندن این مقاله هستید یک مرد باشید و پس از رابطه ی جنسی دچار سوزش ادرار شده اید، یکی از دلایل آن بی اختیاری ادراری است. به دلیل ضعف عضلات کف لگن و یا نقص اسفنکتر پیشابراه ایجاد می شود. این ضعف می تواند باعث نشت مثانه در حین ورزش، سرفه، عطسه، خنده یا هرگونه حرکت بدن شود که به مثانه فشار وارد می کند. اگر رابطه جنسی تکان دهنده باشد، SUI می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. تمریناتی را برای تقویت کف لگن و محدود کردن مصرف کافئین در نظر بگیرید. همیشه قبل از رابطه جنسی مثانه خود را نیز خالی کنید.

4-دیسوریا در مردان

تعیین اینکه آیا ادرار دردناک شما پس از رابطه ی جنسی ناشی از عفونت، التهاب، عوامل تغذیه ای شما در ساعاتی قبل از رابطه یا درهمه ی زمان ها، یا مشکلی در مثانه یا پروستاتتان است اولین قدم در درمان شما است. عفونت های دستگاه ادراری اغلب با یک دوره آنتی بیوتیک درمان می شوند. سوزش ناشی از التهاب بر روی پوست به طور کلی با جلوگیری از علت تحریک کننده برطرف می شود. دیسوریا اگر ناشی از بیماری مثانه یا پروستات زمینه ای باشد با برخورد با بیماری زمینه ای برطرف می شود.

5-عفونت های قارچی و مجاری ادراری در زنان

عفونت های قارچی، عفونت های مجاری ادراری (UTI) و برخی بیماری های مقاربتی نظیر هرپس، سوزاک، باعث خارش و احساس سوزش در ناحیه واژن می شوند. در حالی که از یکی از این شرایط رنج می برید رابطه ی جنسی می تواند ناخوشایند باشد و باعث ایجاد دیسپارونیا (درد و سوزش هنگام رابطه جنسی) شود.

6-علت سوزش ادرار بعد از رابطه زناشویی | علل غیر عفونی

سوزش ادرار پس از رابطه جنسی یا حین رابطه جنسی ممکن است ناشی از تغییر کاندوم، روغن، اسپرم کش یا صابون مورد استفاده شما باشد. ممکن است واکنش آلرژیک یا حساسیت به مواد موجود در این محصولات باشد.علائم دیگر عفونت شدیدتر که موجب سوزش می شوند عبارتند از:

 • ناراحتی در هنگام انزال
 • خارش و سوزن سوزن شدن در ناحیه تناسلی
 • وجود خون در ادرار یا ادرار کدر
 • سایر دردهای لگنی، ناراحتی در پرینه، یا درد بیضه بعد از رابطه
 • تب، لرز و استفراغ
 • ادرار دردناک که بیش از یک روز طول می کشد
 • درد به پشت یا پهلو منتشر می شود

سوزش ادراری بعد از رابطه جنسی

سکس با عفونت

علائم مرتبط با UTI ها تحریک کننده و گاهی ناراحت کننده هستند. با این حال این بدان معنا نیست که رابطه جنسی کاملاً دور از ذهن باشد. ممکن است هنگام عفونت مجاری ادراری، رابطه جنسی داشته باشید اما انجام این کار می تواند منجر به افزایش تحریک سیستم ادراری شما در اثر عفونت شود.
اگر رابطه جنسی با عفونت مجاری ادراری را انتخاب می کنید، غیر معمول نیست که تا حدی احساس درد کنید، علائم را تشدید کنید، دوباره توسط باکتری های جدید آلوده شوید یا عفونت را به شریک خود منتقل کنید.

1-درد و علائم تشدید شده

التهاب بدن درواقع هشداری است که چیزی اشتباه است! هنگامی که التهاب را نادیده می گیرید به ویژه در هنگام عفونت مجاری ادراری، فشار بیشتری بر سیستم ادراری خود وارد خواهید کرد. در این شرایط سکس و دخول در واژن می تواند باعث ایجاد درد یا واژینیسم شود که هر گونه لذت جنسی را کاهش می دهد و تبعاتی نیز دارد نظیر انتقال عفونت.

2-انتقال عفونت ادراری UTI

حقیقت این است که عفونت ادراری به هیچ وجه به تنهایی “مسری” تلقی نمی شود. اما این بدان معنا نیست که باکتری ها پخش نمی شوند. ممکن است باکتری های عامل عفونت ادراری را به همسرتان منتقل کنید و برعکس. به همین دلیل است که پزشکان صبرکردن را توصیه کرده و رابطه جنسی با UTI را مناسب نمی دانند.  بهتر است منتظر بمانید تا هیچ علائمی نداشته باشید و برنامه درمانی یا آنتی بیوتیک خود را به پایان برسانید.
اگر نمی توانید منتظر بمانید و تصمیم دارید با UTI رابطه جنسی داشته باشید با پزشک خود صادق و روراست باشید. قبل و بعد از رابطه جنسی ادرارکنید، پس از اتمام کار خود را تمیز کنید. در این صورت با جابجایی بین سکس مقعدی و واژینال درصورت شستشو آلوده نمی شوید.

رابطه عفونت های ادراری و مقاربتی با سوزش ادرار

عفونت ادراری یک عفونت منتقله از راه جنسی ( STI ) در نظر گرفته نمی شود. برخی از بیماری های منتقله از راه جنسی عامل ایجاد UTI یا ایجاد علائم مشابه UTI هستند. بنابراین قبل از درمان باید مطمئن شوید که علت UTI خود را درک کرده اید. اگر بعد از مقاربت جنسی با شریک جدید متوجه عفونت ادراری شده اید سریعا یک نوبت پزشک گرفته تا از نظر بیماری های مقاربتی آزمایش شوید.
انجام رابطه جنسی ایمن شانس ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش می دهد و به نوبه خود به عفونت های عفونی که منجر به سوزش ادرار پس از رابطه جنسی می شود، مرتبط است. تمام عفونت ها و بیماری هایی که شما چه حین رابطه جنسی چه پس از آن حس می کنید درصورت عدم توجه به هشدارهای بدنتان منجر به درد حین رابطه جنسی و سوزش ادرار پس از رابطه خواهد شد. برای بهداشت رابطه جنسی آموزش آن ضروری است.

 

روش های درمان سوزش ادرار بعد از رابطه زناشویی

اگر می خواهید شانس ابتلا به عفونت ادراری بعد از رابطه جنسی را کاهش دهید، درادامه چندین راهکار آورده شده است؛ هرچه با این عادات سازگارتر باشید احتمال ابتلا به عفونت ادراری بعد از رابطه جنسی کمتر است.

1- رعایت بهداشت

همواره در مطالب پزشکی مربوط به دختران از همان ابتدای کودکی تاکید براین بوده است که کودکان دختر، دختران و زنان از سنین پایین برای شستشو پاکسازی را از جلو به عقب انجام دهند و این آموزش و تاکید به دلایل مهمی بوده است. انجام این کار بهداشتی تر است و به شما کمک می کند از انتشار باکتری در مجاری ادراری و واژن خود جلوگیری کنید. همیشه این عادت خوب را ادامه دهید. رعایت بهداشت در پیشگیری از عفونت ادراری ضروری است.
همچنین باید دستان خود را قبل از هرگونه فعالیت جنسی بشویید و بعد از آن تمیز کنید. این امر به کاهش شانس ورود میکروب ها به مجرای ادرار در حین دست کشیدن به اندام های جنسیتان و پاکسازی هر گونه باکتری بعد از آن کمک می کند. سرانجام  اگر قصد انجام رابطه جنسی مقعدی را دارید، پس از ورود اندام جنسی مردانه به مقعد، بدون تغییر کاندوم سراغ رابطه جنسی واژینال نروید. این یک راه مطمئن برای عدم ابتلا به عفونت ادراری است. عدم رعایت آن برای سلامتی شما خطرناک است.

2-هیدراته بمانید

مقدار زیادی آب بنوشید. نه نوشابه یا نوشیدنی های ورزشی قندی. وقتی آب بیشتری می نوشید دفعات بیشتری ادرار می کنید. هرچه بیشتر مثانه خود را خالی کنید مجاری ادراری شما تمیز شده و ادرار بیشتری از بدن خارج می شود. این کار به از بین بردن باکتری های مضر قبل از این که فرصتی برای رسیدن به مثانه و ایجاد عفونت داشته باشد، کمک می کند.

3-ادرار قبل و بعد از رابطه

وقتی شما دستشویی می کنید درحقیقت باکتری هایی را که در مثانه و مجرای ادرار شما هستند دفع می کنید. اگر بلافاصله بعد از رابطه جنسی این کار انجام شود، احتمال ابتلا به عفونت ادراری را کاهش می دهید. فقط مطمئن شوید که این کار را به موقع انجام می دهید تا باکتری ها قبل از رسیدن به مثانه شما خارج شوند.
محصولات معطر بیشتر از محصولات بدون بو تحریک کننده هستند. از استفاده از مواد حاوی مواد شیمیایی یا خوشبو کننده های اضافی خودداری کنید تا بدن شما بتواند هموستاز خود را حفظ کند.

4-بررسی روش های پیشگیری

دیافراگم ها تخلیه کامل مثانه را تقریباً غیرممکن می کند. بنابراین خطر عفونت ادراری را افزایش می دهد. روان کننده های اسپرم کش گزینه های دیگری هستند زیرا در واقع رشد باکتری ها را افزایش می دهند. با پزشک خود در مورد تغییر روش استفاده از روش های پیشگیری از بارداری سازگار با UTI صحبت کنید.

5-مراجعه به پزشک

به محض مشاهده هرگونه علائم عفونت مجاری ادراری باید به پزشک مراجعه کنید. قبل از این که بتوانید با یک برنامه درمانی مناسب برای هرگونه مشکل اورولوژیکی پیش بروید یک تشخیص مناسب لازم است. برخی از علائمی که نشان دهنده عفونت مجاری ادراری است عبارتند از:

 • ادرار دردناک
 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
 • تمایل شدید و مکرر به ادرار کردن بدون در نظر گرفتن خروجی
 • ادرار کدر
 • ادرار خونی
 • ادرار با بوی قوی
 • درد لگن

 

علت سوزش ادرار بعد از رابطه زناشویی | کلام آخر

عفونت های دستگاه ادراری آزاردهنده و متأسفانه نسبتاً شایع هستند. اطمینان حاصل کنید که اقدامات احتیاطی مناسب را برای کاهش شانس ابتلا به عفونت ادراری انجام دهید. رابطه جنسی ایمن را رعایت کنید و هنگام رویت علائم عفونی، سعی کنید منتظر بمانید تا UTI شما برطرف شود. در صورت مشاهده علائم یا نشانه های عفونت ادراری یا عفونت دیگر، برای مشورت با پزشک خود تردید نکنید

دسته‌بندی سلامت جنسی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط در واتس اپ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت